Reality Mix - katalóg 94 745 nehnuteľností

späť na výpis inzerátov

Unikátny historický komplex z konca 18. storočia

Kozelník

Cena:neuvedená
Poznámka k cene:info v RK
Číslo zákazky:REALITYMIX-055-N01114
Počet podlaží v dome:2
Druh objektu:kamenná
Stav objektu:pred rekonštrukciou
Doprava:cesta; autobus
Elektrina:Elektro - 230 V; Elektro - 400 V
Voda:Voda - rozvod studenej a teplej vody
Kúrenie:Lokálne - tuhé palivá; Ústredné - tuhé palivá
Ostatné rozvody:Ostatné rozvody
Vložené:02.10.2018
Upravené:10.10.2018
 

Ponúkame na predaj historickú stavbu v barokovom slohu z konca 18. storočia v obci Kozelník. Tvoria ju celkovo 4 objekty, ktoré sú zároveň kultúrnymi pamiatkami, a to: prícestný ho stinec, voziareň južná, voziareň severná a skalná pivnica. Táto jedinečná stavba leží v údolí štiavnických vrchov, 12 km pred Banskou Štiavnicou. Je výhodne postavená na ceste, hlavnom turistickom ťahu.
Budova je jedinečnou architektonickou pamiatkou, jedinou zachovanou v autentickej podobe na Slovensku a podľa pamiatkového výskumu aj jedinou takto zachovalou stavbou z 2. polovice 18. storočia v Strednej Európe. Táto unikátna dvojpodlažná stavba so 4 samostatnými apartmánmi barokového štýlu je vhodná na projekt, ktorý by mohol byť financovaný z EU a Nórskych fondov.
ROZLOHA OBJEKTU:
Zastavaná plocha hlavnej budovy bývalého zájazdného hostinca je 250 m2 a zastavaná plocha vedľajších voziarní je spolu 400m2. Záhrada a les má rozlohu viac ako 2000 m2. Susedia sú len po jednej strane. Výhodou je tiež, že dom leží samostatne na ceste a je oddelený potokom Jasenica od malej dedinky.
STAV OBJEKTU:
Objekt je čiastočne zrekonštruovaný, má nové vodovodné a kúrenárske rozvody, ústredné kúrenie na drevo a pelety s novými radiátormi v každej miestnosti, 3 dobové keramické kachle, nové elektrické rozvody sú pripravené aj na podnikanie, k dispozícii je káblový internet a WiFi, teplá voda na elektrické bojlery, nový 3 komorový švédsky septik. Celý objekt je odizolovaný. Pravé krídlo na prízemí je úplne zrekonštruované. Strecha (kvalitná pálená škridla) na hlavnej budove je nová a tiež strecha na severnej voziarni. Nový hromozvod je pre všetky 3 budovy. V dome je voda z verejného vodovodu, z kvalitného harmaneckého prameňa. Zo studne na nádvorí je možné rozviesť úžitkovú vodu do domu.
Na dome a voziarňach treba urobiť fasádu a strechu len na druhej voziarni. Jeden zo spodných apartmánov je zrekonštruovaný, ďalší pripravený na kaviareň alebo iný objekt podnikania. 2 veľké apartmány na poschodí potrebujú dokončenie.
POPIS OBJEKTU:
Z cesty sa vchádza do priestrannej rekonštruovanej chodby v centre domu, kde z ľavej a pravej strany je vchod do dispozične zrkadlových krídiel, zložených z veľkorozmernej izby, ďalšej miestnosti vhodnej ako kuchyňa a veľkej kúpelne s WC. Na konci veľkej vstupnej chodby je východ na nádvorie. Širokým dubovým schodiskom zo vstupnej haly sa dá dostať na poschodie, kde sú opäť 2 zrkadlové obytné krídla, vhodné ako luxusné apartmány s výhľadom na cestu ale aj s východom na dlhý balkón, vypínajúci sa nad nádvorím.
Širokým dubovým schodiskom sa dá dostať z 1. poschodia ďalej do priestranného podkrovia, ktoré je predurčené na využitie umelecko úžitkového charakteru (napr. ateliér, výstavná sieň).
Priestranné nádvorie je obkolesené strmou horou, skalou a kamennou stenou. Hlboká studňa vyložená kameňom má výdatnú zásobu kvalitnej vody po celý rok. Z balkónu domu je vidieť cez nádvorie otvor do pivnice. V dávnych dobách tam ručne vytesali do skaly pod lesom pivnicu o rozmeroch 20 x 8 m, so stálou celoročnou teplotou +8 C. Výhodou je, že do pivnice nevedú žiadne schody.
Dvere aj niektoré okná v dome sú stále autentické, v barokovom štýle. V dome sú 3 krásne keramické barokové kachle, 2 z nich sú plne funkčné. Lustre z dielne umeleckého kováča ako aj veľmi pekné kusy zo začiatku minulého storočia, sú súčasťou zaujímavého interiéru. 2 železné vstupné domové brány a 2 železné veľké brány na voziarňach umožňujú prechod aj väčších áut a sú dielom umeleckej kováčskej dielne zo Zvolena. Kozelecký prícestný hostinec si zachoval aj množstvo cenných detailov. Okrem zaklenutých priestorov a trámových stropov aj pôvodné neskorobarokové zvlakové dvere do dvora, kované dvere na drevenú pavlač, kamenné šambrány vstupov a okien vybavených kovanými prevliekanými mrežami – jedným dobovým bezpečnostným systémom tejto samoty.
Parkovanie je možné vybudovať okolo budou voziarní.

Ponuka realitnej kancelárie

fotka

Vybavuje
Brodský Richard

GSM: 0911 646627

E-mail: richard.brodsky@re-max.sk

Osobný profil

E-mail: Heslo: